Przewożenie dzieci w foteliku – Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

8
254
views
jaki fotelik wybrać dla dziecka

Jako rodzic z pewnością planuje podróżować z dzieckiem. Podróże z dzieckiem to wyzwanie. Z pewnością myślisz również nad bezpieczeństwem dziecka w podróży. Podróżując samochodem, warto zainwestować w dobry i dopasowany fotelik samochodowy. Dobry, czyli jaki?

Przewóz dzieci w samochodzie wymaga uwagi i szczególnej troski rodziców.  Dobry fotelik to przede wszystkim taki, który zapewnia możliwie największe bezpieczeństwo i komfort podróży dziecka. Wbrew pozorom wybór takiego fotelika do najłatwiejszych nie należy. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli. Bardzo ważne jest, aby wybrać fotelik nie tylko bezpieczny, ale również wygodny, jak i odpowiadający specyficznym potrzebom Twoim i Twojego dziecka. Nie ma nic bardziej stresującego niż wybór pierwszego fotelika samochodowego, który ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróży Twojego dziecka.  Dziecko w foteliku powinno czuć się komfortowo, a jazda w nim nie powinna być stresująca.

Dziecko w foteliku – jaki typ fotelika wybrać?

Na rynku istnieje kilka różnych typów fotelików samochodowych przeznaczonych do innych celów, kategorii wagowych i wiekowych. Rodzice powinni mieć pełną świadomość różnic i specyfiki każdego z nich. Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga wyboru odpowiedniego fotelika dziecięcego. Dziecko w foteliku jest bezpieczne, jeżeli fotelik jest dobrze dopasowany do jego wieku, wzrostu i wagi. Oto najpopularniejsze typy fotelików dla dzieci:

  • Foteliki dla niemowląt. Są przeznaczone do przewożenia dziecka od urodzenia do 2 roku życia. Fotelik dla niemowlaka powinien być nowy. Używane egzemplarze mogą mieć wady i tym samym obniżać bezpieczeństwo podróży dziecka.
  • Fotelik samochodowy 9-18 kg od 9 miesięcy do 4 roku życia. Najczęściej są to foteliki z 3-stopniową regulacją oparcia. W fotelikach tego typu mogą być przewożone dzieci, które same już siedzą a ich waga to minimum 9 kg.
  • Fotelik samochodowy 15-36 kg od 4 do 12 roku życia. Są to foteliki przeznaczone dla najstarszych dzieci. Dziecko podróżuje zapięte samochodowymi pasami bezpieczeństwa.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka?

 

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, warto mieć na uwadze, że nie istnieje fotelik, który zapewniałby 100% bezpieczeństwo podróży. Fotelika dla lżejszych dzieci nie należy używać dłużej niż 5 lat od produkcji. Materiały się zużywają, a tym samym tracą swoje właściwości. Foteliki dla starszych dzieci mogą być eksploatowane dłużej.

Kupowanie fotelika używanego niesie ze sobą ryzyko, gdyż nie obowiązuje system ochrony pogwarancyjnej. Dodatkowo nie ma pewności, czy fotelik jest bezwypadkowy. Poszukiwanie oszczędności nie zawsze idzie w parzez z bezpieczeństwem. Nie warto kupować używanego fotelika w szczególności, gdy nie znamy sprzedawcy. Podstawowym kryterium wybory powinien być wiek i parametry ciała dziecka. To one decydują o ostatecznym bezpieczeństwie w czasie podróży.

Fotelik samochodowy dla dziecka – przepisy

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka to nie tylko możliwość, ale również prawny obowiązek uregulowany przepisami. Dzieci do określonego wzrostu i wielkości należy przewozić w specjalnym, dostosowanym foteliku. Ten obowiązek wynika z europejskich, jak i z polskich przepisów prawa. Jednak to od rodzica zależy, czy dziecko będzie w czasie podróży bezpieczne.

W 2017 roku prawo dotyczące przewozu dzieci w fotelikach zostało znowelizowane.  Przede wszystkim nowelizacja znosi granicę wieku przewożenia dzieci w fotelikach i dopuszcza przewożenie dzieci do 150 cm w foteliku na przednim siedzeniu. Rodziców zwolniono z obowiązku przewożenia dziecka, które mierzy powyżej 135 cm na tylnym siedzeniu w foteliku. Ustawodawca nakłada na rodzica obowiązek odpowiedniego dostosowania fotelika do wymiarów ciała i wagi dziecka. Wszelkie odstępstwa od przepisów są obwarowane karą grzywny.

Zgodnie z nowymi przepisami bez fotelika może podróżować dziecko, które ukończyło 3 rok życia pod warunkiem, że w aucie podróżuje trójka dzieci. Bez fotelika można przewozić również dziecko, które mierzy powyżej 150 cm wzrostu lub w przypadku, gdy jego wzrost mieści się w przedziale 130-150 cm a waga nie przekracza 36 kg.

Regulacje stanowią podstawę dbania o bezpieczeństwo dziecka w podróży, ale nie są w stanie zagwarantować go w 100%. To od starań rodziców zależy komfort i bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Warto inwestować w sprawdzonych producentów fotelików oraz montować je zgodnie z instrukcją.

Jakie są wasze doświadczenia? Korzystacie z fotelików samochodowych dla dzieci?

8 KOMENTARZE

  1. Mojemu starszakowi w foteliku niestety jest już zbyt ciasno dlatego też zdecydowałam się na jego całkowitą eliminację na rzecz urządzenia Smart Kid Belt. Jest to pas z dwoma klamrami, którymi dopasowuję pasy bezpieczeństwa do wymiarów dziecka. Użytkowałam go już od jakiegoś czasu sporadycznie na wyjazdach zagranicznych aby nie mieć problemu z przewozem dziecka w wypożyczonym aucie. Urządzenie to posiada wysokie noty z testów zderzeniowych jak również atesty, a także homologację, dzięki której mogę go stosować w całej Unii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here