Librus Synergia – co to jest? jakie są zalety i wady e-dziennika?, opinie

11
941
views
librus-top

Czas papierowych dzienników i wywiadówek dobiega końca. Co je zastąpi? Dzienniki elektroniczne, e-sekretariaty oraz e-świadectwa. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać e-nauczanie. Nauka analogowa została zastąpiona przez e-nauczanie. Najnowszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez szkoły jest Librus Synergia. Czym jest? Jakie są jego wady i zalety? Jest to jeden z kolejnych wpisów w kategorii parenting. Pani Anna zdecydowała się podzielić własnymi doświadczeniami z dziennikiem elektronicznym Librus Synergia oraz zdaniem na temat e-nauki i roli dzienników elektronicznych w monitorowaniu postępów edukacyjnych dziecka.

Czym jest Librus Synergia?

Librus Synergia wydaje się rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb współczesnej szkoły. Jest odpowiedzią na wzrost wykorzystania internetu w celach edukacyjnych. Coraz więcej czasu dziecka, jak i rodzica pochłania aktywność internetowa. Życie analogowe przeniosło się do sfery wirtualnej. Zarówno dzieci, jak i rodzice wykorzystują sieć do komunikacji – również z instytucjami takimi jak szkoła. Z założenia Librus Synergia jest systemem, który stanowi innowacyjne rozwiązanie zarządzania szkołą.
W odpowiedzi na powszechne korzystanie z internetu szkoły postanowiły udostępnić nauczanie w wersji online. Dziennik elektroniczny Librus Synergia to zintegrowane i kompleksowe podejście do rozwoju ucznia i szkoły. System powstał w celu poprawienia komunikacji oraz ograniczenia nielubianej przez wszystkich biurokracji. Librus Synergia wydaje się odpowiedzią na wyzwania dla współczesnej edukacji, która nie może sobie pozwolić na realizację XIX-wiecznych rozwiązań.
Wiadomo, że Librus nie zastąpi kontaktu nauczyciela z uczniem, czy opiekunem, ale z pewnością usprawnia szybki i skuteczny proces osiąganie celów edukacyjnych. Jest znaczną oszczędnością czasu dla osób, które go nie mają.

Dla kogo jest przeznaczony dziennik Librus Synergia?

Librus Synergia to nie tylko dobre rozwiązanie dla uczniów. To przede wszystkim udogodnienie dla rodziców i opiekunów, którym zależy na monitorowaniu postępów edukacyjnych dziecka. Bardzo często w wyniku braku czasu rodzice nie są w stanie monitorować postępów naukowych dziecka.
Dziennik Librus umożliwia rodzicom stały wgląd w rozwój szkolny dziecka. To doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którym brakuje czasu na wywiadówki. Librus e-dziennik jest formą bezpośredniej komunikacji, dwustronnej na linii dom-szkoła.

Jakie są zalety systemu Librus Synergia?

Umożliwia monitorowanie kształcenia w szkole. Pozwala na indywidualizację nauczania pod nadzorem pedagogicznym. Istotną zaletą dziennika Librus e-dziennik jest monitorowanie realizacji podstawy programowej. Szczególnie docenianą przez rodziców wartością jest dokumentowanie przebiegu nauczania oraz elektroniczna biblioteka rozkładów materiałów nauczania. System jest dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy zyskali pełny wgląd do ocen dziecka oraz frekwencji. System umożliwia rzeczywisty wpływ rodzica na rozwój edukacyjny dziecka.
Poza tym do e-dziennika dostęp jest możliwy poprzez aplikacje mobilne, które są bezpłatne. Librus Synergia zapewnia wszystkim rodzicom i uczniom pełny, bezpłatny dostęp do informacji oraz możliwość zdalnego dostępu do ocen i frekwencji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dostęp do dziennika Librus jest bezpłatny. Użytkownik płaci tylko za pakiet mobilnych dodatków, który może uaktywnić w dowolnej chwili. Logowanie do dziennika elektronicznego Librus nie jest trudne. Nie trzeba się obawiać, że sobie nie poradzimy.

Czy Librus Synergia ma wady?

Skoro platforma e-nauczania jest rozwiązaniem tak uniwersalnym, to nie powinna posiadać żadnych wad. Pomimo wielu korzyści i zalet dziennika elektronicznego Librus ma on również swoje wady. Librus dziennik elektroniczny jest krytykowany głównie przez tradycjonalistów, zwolenników rzeczywistego kontaktu rodzic – nauczyciel w szkole. Dziennik elektroniczny Librus niewątpliwie wprowadza nową jakość nauczania, która nie każdemu odpowiada. Zwolennicy tradycyjnych „wywiadówek” oraz bezpośredniego kontaktu z nauczycielem są zdania, że elektroniczny kontakt z nauczycielem i szkołą ogranicza rzeczywistą kontrolę rodzica nad procesem edukacyjnym dziecka. Brak bezpośredniego kontaktu, relacji z nauczycielem jest postrzegane jako ograniczenie realnego wpływu na postępy edukacyjne dziecka. Librus e-dziennik minimalizuje konieczność osobistego kontaktu z nauczycielem, a czasem nawet eliminuje konieczność odwiedzania szkoły.

Zdanie nauczycieli o dzienniku Librus

Pomimo wzrostu popytu na dzienniki elektroniczne głosy krytyki nie milkną. Na e-dziennik Librus krytykę przypuszcza również środowisko nauczycielskie. Okazuje się, że dla nauczycieli e-dziennik nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż wymaga prowadzenia dziennika analogowego. Dzienniki elektroniczne znalazły się w ogniu krytyki również ze względu na niespełnianie wymogów prawnych w zakresie ochrony danych osobowych. Otwarte zarządzanie danymi osobowymi przez podmioty prywatne stwarza zagrożenie nadużywania danych osobowych.
Za wadę może być uważane również to, że e-dziennik marginalizuje osoby, które nie mają powszechnego dostępu do urządzeń elektronicznych typu laptop czy tablet, a nawet smartfon. Nie zachęca również konieczność wielogodzinnej nauki obsługiwania panelu – odstrasza to uczniów, jak i nauczycieli.

Co sądzę o Librus Synergia?

wywiadówka

Jestem osobą prowadzącą aktywne życie zawodowe. Posiadam rodzinę i dzieci, na których edukacji bardzo mi zależy. Dziennik elektroniczny Librus to doskonałe rozwiązanie dla mnie. Pomimo wad system pozwolił mi na efektywną kontrolę postępów edukacyjnych mojego dziecka. Jestem na bieżąco i nic mi nie umyka. Mogę być aktywna zawodowo, poświęcać się pracy, a przy tym nie zaniedbywać moich obowiązków wobec dziecka….
Muszę powiedzieć, że dziennik elektroniczny Librus w pełni odpowiada wyzwaniom ery internetu i jest sygnałem zmian zachodzących w szkolnictwie. Wykorzystanie internetu do kontaktu z instytucją szkoły to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób aktywnych zawodowo i z ograniczonym czasem. Sprawdzi się z pewnością w przypadku osób korzystających z internetu codziennie i chcą utrzymać realny wpływ na postępy edukacyjne dziecka.

Kilka słów od redakcji

Z pewnością rozwój internetu będzie rzutował na wdrażanie nowych rozwiązań również w szkole. Dzienniki elektroniczne takie jak Librus Synergia będą zdobywały coraz większą popularność i staną się normą wyznaczającą nowoczesność edukacji. E-dziennik Librus to z pewnością pożyteczne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają czasu na bywanie na „wywiadówkach”.
Dziennik elektroniczny to również możliwość zdalnego kontrolowania postępów dziecka w nauce, co może okazać się przydatnym rozwiązaniem usprawniającym proces edukacyjny i komunikację między nauczycielem i uczniem.

 

 

11 KOMENTARZE

 1. Nie wiem czy to dobry pomysł, chociaż z drugiej strony zanim ten system zostanie wprowadzony w szkołach, to już nie będzie dotyczył naszych dzieci.. 🙂

 2. Rozumiem, że mamy XXI wiek i naturalną koleją rzeczy jest wprowadzenie technologii w nasze codzienne życie. Jednakże uważam, że w tej sytuacji powinny być organizowane również konsultacje z nauczycielem. Może się przecież zdarzyć, że rodzic będzie zapominał sprawdzać regularnie Librus Synergiie. Moim zdaniem powinna zostać jakaś równowaga między tym co tradycyjne, a nowoczesne.

 3. Pracowałam kilka lat na Mobiregu, bez porównania lepszy od Librusa, intuicyjny czytelny dla ucznia, rodzica , nauczyciela ,świetna grafika, Librus przypomina prace z arkuszem exel, brzydka grafika, masa rzeczy niepotrzebnych nauczycielowi,na pewno jakieś błędy programowe, bo logować się trzeba dwukrotnie, mało przejrzysty, mam wrażenie, że dziennik robiony po to, żeby nauczyciel, rodzic, uczeń się dostosował, a uważam, że powinno być odwrotnie dziennik do potrzeb szkoły , nauczyciela, dla mnie Librus to masakra jakaś ,

 4. Sama idea dziennika elektronicznego jest jak najbardziej słuszna w XXI wieku. Niestety nie jest to Synergia Librus – to bardzo nieintuicyjny dziennik, który na dodatek co chwila obcina dostęp do funkcjonalności, wprowadzając opłaty za coś co powinno być bezwzględnie w standardzie (wiadomości, zadania domowe itp). Mam doświadczenie z innymi dziennikami i Librus wypada bardzo słabo – jeśli jakaś szkoła się zastanawia, z całego serca odradzam

 5. dziennik elektroniczny – TAK
  Librus – NIE

  Korzystam z Librusa już drugi rok w szkole jako rodzic. Jest to rozwiązanie stworzone bez uwzględnienia potrzeb rodziców. Logika budowy systemy z punktu widzenia użytkownika przypomina rozwiązanie informatyczne z początku lat 90-tych, kiedy użyteczność była nauką mało rozpowszechnioną a potrzeby/wygoda użytkownika nie były brane pod uwagę przy projektowaniu systemu.

  Do tej listy wad można dodać brak stabilności systemu, ciągłe zmiany, potężną ilość reklam bez jawnego sposobu omijania oraz powolne działanie w krytycznych dla rodziców godzinach.

 6. Od pięciu lat pracuję na Librus Synergia uważam, że jest mało komfortowy i nieprzyjazny dla nauczyciela, bardzo będę się cieszył, kiedy dyrekcja zmieni e-dziennik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here