Jak uczyć dziecko języka obcego? Jakie są korzyści z nauki języków obcych?

4
229
views
nauka-jezyka-top

Nauka języków obcych z dzieckiem to wyzwanie. Im wcześniej dziecko wejdzie w kontakt z językiem obcym, tym szybciej nauczy się władać obcym językiem. Rola rodziców w procesie nauki języka obcego jest nieoceniana. Jak nauczyć dziecko języka obcego w domu, aby przyniosło jak najwięcej efektów? Czy warto uczyć dziecko języka obcego?

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Nauka drugiego języka to coraz bardziej popularny trend na całym świecie. Dostrzegając szereg korzyści coraz więcej rodziców decyduje się na rozpoczęcie nauki języka obcego jak najwcześniej. Według badań noworodek jest w stanie rozpoznawać głos i język matki zaraz po urodzeniu. Warto pamiętać, że nie istnieje jedna, oczywista odpowiedź na pytanie, kiedy należy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Predyspozycje do nauki języka obcego są indywidualne i zależą od szeregu czynników. Oczywiście im wcześniej dziecko zaczyna się uczyć języka obcego, tym lepiej. Należy jednak przede wszystkim kierować się gotowością dziecka to nabywania nowych kompetencji. Nauka języków obcych bardzo często wiąże się z przebywaniem poza domem w grupie rówieśniczej. Dziecko powinno być gotowe na ten krok. Jeżeli nie jest, to do rodziców należy zadanie wprowadzenia dziecka do nauki nowego języka. Warto rozważyć rozpoczęcie nauki języka obcego, gdy dziecko opanuje już podstawy rodzimego języka.

Jak uczyć dziecko języka obcego w domu?

Według opinii wielu specjalistów najlepsze rezultaty w nauce języków obcych daje osobiste zaangażowanie rodziców w proces nauczania. To gwarantuje sukces dziecka w szybkiej nauce wybranego języka obcego. Kurs z profesjonalistą to tylko część i nie jest gwarantem umiejętności. Rodzice mogą pomóc w skutecznym i efektywnym  przyswajaniu i utrwalaniu wiedzy.

Nauka języka obcego to nie tylko dobrowolny wybór rodziców. Nauczanie języków obcych to obecnie obowiązek szkolny w większości państw europejskich. Najpopularniejszym językiem jest angielski. Lekcje w szkole nie zawsze stanowią gwarancję skutecznej nauki. Naukę języków obcych powinni zainicjować rodzice od najwcześniejszych lat.  Pierwszym krokiem do nauki dziecka języka obcego jest rozpoczęcie procesu nauczania jak najwcześniej.

Nawet bardzo małe dzieci są w stanie opanować dowolny język obcy, jeżeli mają z nim kontakt od najmłodszych lat. Wielu specjalistów uważa, że zdolność do nauki języka obcego dziecka zmniejsza się wraz z wiekiem. Nie oznacza to, że starsze dzieci nie są w stanie nauczyć się języka obcego. Oznacza to, że uczą się inaczej, z wykorzystaniem innych metod. Kontakt z językiem obcym od najmłodszego wieku jest szansą na lepsze i bardziej świadome kształtowanie umiejętności językowych w wieku późniejszym.

nauka dzieci

>> Język obcy w 2 tygodnie – jak to możliwe? Najnowocześniejsze metody automatycznej nauki

Nauka podstaw języka obcego przez zabawę i kontakt

Żadne dziecko nie będzie w stanie nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego jeżeli nie zostanie nauczony podstaw. Nawet jeżeli rodzic nie zna danego języka obcego, powinien rozpocząć od podstaw. Wystarczy, że dziecko będzie słyszało język obcy a przyzwyczai ucho do innych tonów i akcentu.

Warto rozpocząć naukę języka obcego od wspólnej nauki kolorów i kształtów. Wspólna nauka liczenia również może okazać się pomocna. Dziecko szybciej nauczy się języka obcego, gdy będzie słuchało piosenek w obcym języku. Jedną z najbardziej skutecznych metod nauki języka obcego dla dzieci jest słuchanie muzyki. Muzyka powinna nieustannie towarzyszyć dziecku. Zaangażowanie w zabawy, które dziecko lubi i wykorzystanie języka obcego to sposób na szybką i przyjemną naukę. Dzieci znacznie lepiej przyswajają wiedzę, gdy uczą się języka obcego poprzez zabawę. Nauka angielskiego dla dzieci jest łatwiejsza, gdy rodzice zapewnią dziecku regularny kontakt z tym językiem. Lekcje angielskiego dla dzieci nie muszę opierać się na nauce słownictwa i gramatyki z podręczników. Gry i zabawy dla dzieci z udziałem rodziców mogą dać lepsze efekty niż nauka w szkołach języków obcych

Nie jest istotne, czy będzie to granie w ulubione gry dziecka, rysowanie – zabawa stanowi najlepszy sposób nauki nowego słownictwa i fraz.

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?

Z pewnością wielu rodziców zastanawia się, czy warto uczyć dziecko języka obcego. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to dlaczego znajomość języka obcego jest wartościowa? Jest wiele korzyści płynących ze znajomości języków obcych. Podstawową korzyścią z nauki języka obcego jest zdolność do rozumienia świata oraz innych kultur. Widoczna jest również przydatność znajomości języka obcego w późniejszym życiu zawodowym i codziennym. Rodzice powinni mieć świadomość, jakie korzyści niesie nauka języków obcych. Przede wszystkim uczenie dziecka języka obcego pozwala poznać różnorodność świata i kultur oraz rozbudzić zainteresowanie dziecka otaczającą rzeczywistością.

Nauka języków obcych wpływa również korzystnie na rozwój dziecka. Przyswajanie nowego języka obcego rozwija koncentrację, wzmacnia zdolność zapamiętywania. Umiejętności językowe zdobyte we wczesnym dzieciństwie procentują na całe życie. Rozpoczęcie nauki języka obcego jak najwcześniej pozwoli dziecku bez problemu posługiwać się tym językiem w przeszłości oraz zmniejszy stres związany z komunikacją w języku obcym.

Jakie metody nauki języków obcych stosujecie? Polecacie jakieś szczególnie skuteczne? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

4 KOMENTARZE

  1. Ja wraz z moimi dziećmi słuchamy i śpiewamy angielskie piosenki 🙂 Na początku były to typowe utwory dziecięce, a obecnie są to już te radiowe.

  2. Chciałabym, aby moje dzieciaki miały łatwiej w życiu.. staramy się z nimi odrabiać lekcję, rozmawiać w języku obcym jak najczęściej, czas pokaże czy to da jakieś efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here