Zabawki interaktywne – Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną dla dziecka?

4
285
views
zabawki-interaktywne-top

Zabawki interaktywne to doskonały sposób na wzmocnienie rozwoju dziecka. Ostatnio przebojem zdobywają uwagę i zainteresowanie rodziców. O nabyciu zabawki interaktywnej rodzice bardzo często myślą już przed narodzinami dziecka. Wielu z nich zastanawia się czym kierować się przy wyborze odpowiedniej zabawki interaktywnej.

Na rynku jest coraz większy wybór zabawek, które angażują i rozwijają zdolności poznawcze dziecka. Tego rodzaju zabawki gwarantują możliwość jednoczesnej nauki i zabawy. Jednak, aby tak było zabawki tego typu muszą być wykorzystywane w odpowiedni sposób.

Zasadą główną przy zakupie zabawki interaktywnej jest uczestnictwo rodzica w zabawie. Zabawki interaktywne to dużo nauki i zabawy dla malucha. Jedną z głównych marek światowych produkującym zabawki interaktywne jest Fisher Price czy Hasbro. Zabawki tego producenta są solidnie wykonane i bezpieczne. To ważne wskazówki, którymi powinni kierować się rodzice w wyborze.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

 

Podstawową zasadą, którą należy się kierować przy wyborze zabawki interaktywnej jest bezpieczeństwo i funkcjonalność. Są to podstawowe wyznaczniki zabawki, które nie pozwolą dziecku szybko się nudzić. Zabawkami interaktywnymi mogą być również meble w pokoju dziecięcym. Wybór odpowiedniej zabawki interaktywnej nie powinien bazować tylko i wyłącznie na wspomnieniach i guście rodziców. Nie powinno się ograniczać wyboru dziecku. Kierowanie się bezpieczeństwem i funkcjonalnością zabawki pozwala na zwiększenie potencjału rozwojowego. Istotne jest aby funkcjonalność zabawki pozwalała na wszechstronny rozwój dziecka. W tym celu warto wybierać zabawki znanych producentów, które na rynku są dostępne od dłuższego czasu.

Nie należy ograniczać wyboru dziecku

Warto uwzględnić, że to czym sami chcielibyśmy się bawić nie oznacza, że przypadnie do gustu dziecku. Bogaty wybór zabawek interaktywnych stwarza ogromne możliwości rozwoju dla dzieci niezależnie od wieku. Dziecko ciekawe świata z pewnością doceni wielofunkcyjność zabawki i możliwość nieograniczonego wyboru funkcji zależnie od ochoty. Warto skoncentrować się na wyborze zabawki wielofunkcyjnej, która oddziałuje na wiele sfer aktywności dziecka. Zabawka interaktywna ma angażować jak największą liczbę zdolności poznawczych dziecka, aby w pełni stymulować jego rozwój i jednocześnie zaspokajać potrzebę rozrywki.

Zabawka powinna stymulować

kids-top

Należy wybrać taką zabawkę, która będzie zachęcała dziecko do wysiłku myślowego i zaangażowania w zabawę. Obserwacja dziecka pozwoli na ustalenie jakie rodzaje stymulacji są dla niego szczególnie atrakcyjne. Dzieci z różnym natężeniem skupiają się na dźwiękach, wyglądzie zabawki a nawet jej fakturze. Zabawka interaktywna powinna zwracać uwagę dziecka, ale nie w sposób inwazyjny i zbyt absorbujący. Zabawka ma za zadanie zmusić do myślenia i zaangażowania  w interakcję z zabawką lub innymi uczestnikami zabawy.

Zabawka powinna być dostosowana do wieku i zainteresowań dziecka

 Zabawka interaktywna powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku dziecka. W zależności do wieku dziecko zwraca uwagę na różne elementy zabawy. W konsekwencji zabawka powinna być dostosowana do poziomu rozwojowego, a więc również szczególnych zainteresowań dziecka. Wiele zabawek jest zaprojektowanych tak, aby sprostały wymaganiom dzieci w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju intelektualnego. Zabawka ma zachęcać do rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. Zabawka powinna dawać szereg możliwości i sposobów wykorzystania czasu. Zabawka interaktywna powinna nie tylko gwarantować dziecku rozrywkę, ale przede wszystkim uczyć czegoś nowego. Bardzo często jest to możliwe dzięki wybraniu zabawki, która będzie nawiązywała do ulubionych bajek lub kreskówek dziecka. Powinna ułatwiać przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności oraz wzmacniać motywacje dziecka.

Zabawka powinna angażować wiele zmysłów

Rozwój wielowektorowy jest możliwy dzięki trafnemu doborowi zabawki, która będzie angażowała wiele zmysłów. Warto kierować się zasadą wielofunkcyjności, gdyż nie doprowadzi to do szybkiego znudzenia się dziecka. Klasyczne zabawki, jak np. klocki również mogą prezentować wymiar interaktywny i pobudzać rozwój umiejętności społecznych dziecka oraz przyzwyczaja do interakcji. Ważne jest, aby zabawka angażowała zarówno zmysł dotyku jak i słuchu. Tylko wtedy zabawa nią pozwoli osiągnąć najwięcej korzyści. W perspektywie rozwoju ważne jest zaangażowanie pełnej percepcji podczas zabawy, co pozwala kształtować obraz świata dziecka i poznawać zasady funkcjonowania.

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zasady przydadzą się wszystkim rodzicom poszukującym pomocy w wyborze właściwej zabawki interaktywnej dla swojego dziecka. Jakie według was wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną dla dziecka? Czy zabawki interaktywne to dobre rozwiązanie? Piszcie w komentarzach pod tekstem.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here